Metal Alloys
Metal alloys are metallic compounds made of a metal and one or more metal or non-metal elements. Available in various chemical compositions and quantities, they combine the beneficial properties of their components to create metals for particular applications.
Quantity
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (41)
- (1)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (30)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (5)
- (13)
- (2)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
Form
- (2)
- (4)
- (32)
- (5)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (30)
- (7)
- (3)
- (2)
- (15)
- (6)
- (34)
- (68)
Molecular Weight (g/mol)
- (7)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
Percent Purity
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
Grade
- (3)
- (2)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
16
–
30
of
180
results
| Form | Powder |
|---|---|
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel powder, Type 304-L |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | −100 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| Name Note | Woven from 0.127mm (0.005 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel gauze, Type 304 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 80 mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
Nickel Iron Molybdenum foil, 0.102mm (0.004in) thick, annealed
Form: approx. 40.1g/150 x 300mm | Ni:Fe:Mo
| Form | Foil |
|---|---|
| MDL Number | MFCD09910537 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H351-H317 Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Nickel Iron Molybdenum foil |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Ni:Fe:Mo |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Ni:Fe:Mo; 80:15:4.2 wt% |
| Name Note | 20 mesh woven from 0.41mm (0.016 in.) dia. wire |
|---|---|
| Health Hazard 3 | P201-P202-P261-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD09910536 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H351-H317 Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | H317-H351 |
| Chemical Name or Material | Monel™ 400 gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 20 Mesh |
| Name Note | 20 mesh woven from 0.41mm (0.016 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD01741927 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Inconel™ 600 gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 20 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Ni:Cr:Fe; 77:15.5:7.5 wt% |
| Name Note | 100 mesh woven from 0.1mm (0.004 in.) dia. wire |
|---|---|
| MDL Number | MFCD09910536 |
| Chemical Name or Material | Monel™ 400 gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 100 Mesh |
Zinc copper couple
CAS: 53801-63-1 Molecular Formula: CuZn Molecular Weight (g/mol): 128.93 MDL Number: MFCD00084851 InChI Key: TVZPLCNGKSPOJA-UHFFFAOYSA-N Synonym: zinc-copper couple,cu.zn,zinc copper,copper, compound with zinc 1:1,zinc-copper,brass alloy,zn copper,copper-zinc alloy,zinc copper couple,cu-zn PubChem CID: 10290809 IUPAC Name: copper;zinc SMILES: [Cu].[Zn]
| PubChem CID | 10290809 |
|---|---|
| CAS | 53801-63-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 128.93 |
| MDL Number | MFCD00084851 |
| SMILES | [Cu].[Zn] |
| Synonym | zinc-copper couple,cu.zn,zinc copper,copper, compound with zinc 1:1,zinc-copper,brass alloy,zn copper,copper-zinc alloy,zinc copper couple,cu-zn |
| IUPAC Name | copper;zinc |
| InChI Key | TVZPLCNGKSPOJA-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | CuZn |
Stainless Steel gauze, 20 mesh woven from 0.382mm (0.015in) dia wire, Type 304
Filtration, electrodes
| Name Note | Woven from 0.382mm (0.015 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel gauze, Type 304 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 20 mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| Name Note | 1.6mm (0.064 in.) thick |
|---|---|
| Form | Foil |
| MDL Number | MFCD00171255 |
| Chemical Name or Material | Brass foil, Alloy 260 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Name Note | 10 mesh woven from 0.64mm (0.025 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P285-P302+P352-P304+P341-P308+P313-P333+P313-P342+P311-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00801065 |
| Health Hazard 1 | H317-H334-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Hastelloy C™ gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 10 Mesh |
Stainless Steel wire, 0.38mm (0.015in) dia, annealed, Type 304
Temper: soft | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt%
| Name Note | annealed, Type 304 |
|---|---|
| Form | Wire |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Color | Silver |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| Odor | Odorless |
| Appearance | Silver-colored wire |
| Name Note | 100 mesh woven from 0.11mm (0.0045 in.) dia. wire |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00171255 |
| Chemical Name or Material | Brass gauze, Alloy 260 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 100 Mesh |
| Name Note | 20 mesh woven from 0.41mm (0.016 in.) dia. wire |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00171255 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Chemical Name or Material | Brass gauze, Alloy 260 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 20 Mesh |
| Name Note | 2mm (0.08 in.) |
|---|---|
| Form | Shot |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P271-P281-P301+P312-P304+P340-P308+P313-P330-P501c |
| MDL Number | MFCD00134050 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H360-H373-H302-H332-H201 May damage fertility or the unborn child. May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure. Harmful if swallowed. Harmful if inhaled. Explosive mass explosion hazard. |
| Health Hazard 1 | H302+H332-H350-H360Df-H373 |
| UN Number | UN3077 |
| DOT Information | Transport Hazard Class: 9; Packing Group: III; Proper Shipping Name: ENVIRONMENTALLY HAZARDOUS SUBSTANCES, SOLID, N.O.S. |
| Chemical Name or Material | Lead Antimony shot |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| EINECS Number | 231-100-4 |
| Odor | Odorless |
| Name Note | 100 mesh woven from 0.1mm (0.004 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Carpenter 20™ gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 100 Mesh |